منو

دوشنبه, 27 دی 1400 - Mon 01 17 2022

A+ A A-

"وحدت" از دیدگاه علما و مراجع عظام تقلید [مناسبتی]

"وحدت" 

از دیدگاه علما و مراجع عظام تقلید

مرحوم امام خمینی (رحمة الله علیه) :

ما با مسلمین اهل تسنن یکى هستیم؛ واحد هستیم که مسلمان و برادر هستیم. اگر کسی کلامی بگوید که باعث تفرقه بین ما مسلمانها بشود، بدانید که یا جاهل هستند یا از کسانی هستند که میخواهند بین مسلمانان اختلاف بیاندازند. قضیه شیعه و سنی اصلا در کار نیست، ما همه با هم برادریم. در جای دیگر فرمودند: دعوت به اسلام، اصلش دعوت به وحدت است. اینهایی که می خواهند بین اهل سنت و اهل تشیع فاصله ایجاد کنند نه سنی هستند نه شیعه اینها اصلا به اسلام کار ندارند.

 

مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی) :

اینجور نباشد که کسی از یک گوشه‌ای خیال کند دارد از شیعه دفاع میکند و تصور کند دفاع از شیعه به این است که بتواند آتش دشمنی ضد شیعه و غیر شیعه را برانگیزد. این دفاع از شیعه نیست؛ این دفاع از ولایت نیست. اگر باطنش را بخواهید، این دفاع از آمریکاست؛ این دفاع از صهیونیست‌هاست.

به آن شیعه‌ای هم که از روی نادانی و غفلت، یا گاهی از روی غرض - این را هم سراغ داریم و افرادی را هم از بین شیعیان میشناسیم که فقط مسئله‌شان مسئله‌ی نادانی نیست، بلکه مأموریت دارند برای اینکه ایجاد اختلاف کنند - به مقدسات اهل سنت اهانت میکند، عرض میکنم: رفتار هر دو گروه حرام شرعی است و خلاف قانونی است.

درجای دیگر فرمودند:

این عواملی که اختلاف افکنی میکنند، نه شیعه‌اند، نه سنی؛ نه به شیعه علاقه دارند، نه به تسنن؛ نه مقدسات شیعه را قبول دارند، نه مقدسات سنی را.

شایان ذکر است، اتحاد مسلمین، به معنای انصراف مسلمین و فِرَق گوناگون از عقاید خاص کلامی و فقهی خودشان نیست.

 

علّامه امینی (رحمة الله علیه) :

شیعه هرگز اخوت اسلامی را که در قرآن و سنت بدان تصریح شده محدود به جهان تشیع نکرده است و در این جهت فرقی میان شیعه و سنی قائل نشده است.

 

علّامه عسگری (رحمة الله علیه) :

... ما در میان خود خوارج هم داریم ...

 

آیت الله العظمی بهجت (رحمة الله علیه) :

کسی که وحدت مسلمانان را نخواهد، مسلمان نیست.

 

آیت الله العظمی سیستانی (حفظه الله تعالی)

ایجاد تفرقه حتی به اندازه یک کلمه یا نصف کلمه جایز نیست.

در جای دیگر فرمودند:

نگویید اهل تسنن برادر ما هستند، بلکه بگویید نفس و جان ما هستند.

 

آیت الله شبیری زنجانى (حفظه الله تعالی):

ما یکسری مشترکاتی داریم که این مشترکات باید محفوظ باشد و قدر آن هم دانسته شود. امیدواریم که این مشترکات بیشتر شده و آنچه که صلاح دین و دنیا همه ماست زودتر فراهم شود و اختلاف نباشد. یکی از مسائل مشترک بین شیعه وسنی قبول داشتن اهل بیت (علیهم السلام) است، یعنی هر دو گروه، پیامبر، امیرالمومنین، امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) را قبول دارند و می توانند در سایه رهنمودهای آنان به سعادت برسند. ما می توانیم در مقابل کفار کنار هم باشیم. جای تاسف است که می بینیم جریاناتی این فاصله را زیاد می کنند.

 

آیت‌الله نوری‌همدانی (حفظه الله تعالی) :

منزوی کردن شیعه و کم رنگ ساختن فضائل اهل بیت (علیهم السلام) نقشه امروز وهابیت است.

 

آیت‌الله وحید خراسانی (حفظه الله تعالی) :

اولا لعن علنی ممنوع است، واقعا دستورات دین بر همین امر تاکید دارند، ثانیا در روایات معتبره آمده است: صلّوا فی مساجدهم ، علاوه بر این، عیادت کنید مرضای آنها را ، تشییع کنید جنازه های آنها را.

در جای دیگر در پاسخ سوالی پیرامون لعن علنی فرمودند:

لعن علنی ابدا ؛ لعن علنی ابدا. 

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 [1] صحیفه امام، ج6 ، ص133 / همان، ج‏15، ص482 / همان، ج‏14، ص381 / الغدیر، ج3، ص268 / استفتاء از مراجع معظم تقلید / سایت رسمی مراجع معظم تقلید / سخنرانی مقام معظم رهبری، به ترتیب در 27/9/1387 و 22/2/1388 و 25/10/1385 و 24/7/1368 / سایت رسمی آیت الله سیستانی، (قسمت زبان عربی) / قسمتی از پاسخ آیت الله وحید خراسانی به سوال شیعیان در  مناطق سنی نشین

 


مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید