منو

سه شنبه, 25 تیر 1398 - Tue 07 16 2019

A+ A A-

استفاده از اموال کسی که اهل ربا و نزول است و حکم رفت و آمد با او [خوردن و آشامیدن]

سؤال:

 با سلام.

من با يكي از همكلاسي هايم به شدت دوست و رفيق هستم. اخيرا به من گفت كه پدرش گاهي اوقات نزول دريافت مي كنه. خودش درآمدي نداره و كاملا وابسته به پدرشه. مي خواستم بدونم چيزهايي كه بين ما رد و بدل شده مثل جزوه يا جاهايي كه براي شام يا ناهار بيرون رفتيم و اون حساب كرده مشكل شرعي داره؟

چون باغ انار دارن، براي من يك ظرف رب انار اورده. من رب رو بعد از اين كه فهميدم پدرش نزول دريافت مي كنه ازش گرفتم. از طرفي حاضر به دريافت پول رب نيست. آيا رب مشكل شرعي داره؟

چي كار كنم كه تو حساب كتابامون بهش برنخوره؟ اين كه چيزي رو براي من حساب كنه و پولش رو نگيره مشكل شرعي داره؟ اگه پول رو بگيره چطور؟

 

چون رفت و امد خانوادگي داريم، غذاخوردن در منزل اون ها مشكلي داره؟ اگه مشكل داره، بايد چي كار كنيم كه نه رفت و امدمون قطع بشه و نه ما به گناه بيفتيم؟

رفاقت ما هم طوري هست كه به هيچ وجه حاضر به خاتمه اون نيستم.

 

نام مرجع تقلید:

آیت الله العظمی مکارم شیرازی (حفظه الله تعالی)

 

پاسخ:

با عرض سلام و ادب؛

در صورتي که در آمدهاي حلالي هم دارند، و نمي دانيد آنچه در اختيار شما قرار می دهد از اموال حرام است يا حلال، تصرف در آن براي شما اشکال ندارد. [1]

شایان ذکر است، برای اینکه لقمه اثر وضعی خود را بر شما نگذارد یا کمتر بگذارد، می توانید دعایی را که سیدبن طاووس در اقبال الاعمال ذکر نموده است را قبل از تناول غذا بخوانید. برای اطلاع از متن دعا اینجا را کلیک نمایید.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[1] استفتائات، ج4، فصل سی و سوم: خوردنی ها و آشامیدنی ها، ص310، س792 / استفتاء خصوصی از معظم له، کد رهگیری: 9710180120