منو

چهارشنبه, 14 خرداد 1399 - Wed 06 03 2020

A+ A A-

مرگ مغزی و هدیه اعضاء برای پیوند به بیماران نیازمند همراه با اختلافات [تشریح و پیوند اعضاء]

سؤال:

اگر کسی به بیماری مبتلا شود و پزشکان از معالجه ی او قطع امید نموده و غیرقابل علاج شود و به گفته پزشکان به زودی مرگ وی حتمی گردد، (مثل مواردی که با مرگ مغزی مواجه می شود) آیا میتوان قبل از مرگ او اعضای حیاتی بدنش را (مانند قلب ،کلیه و ...)  جدا نمود و به دیگری پیوند زد؟

 

 مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدّ ظله العالی) :

اگر برداشتن اعضای بدن او منجر به مرگ وی یا باعث تسریع در مرگ و قطع حیات او شود حکم قتل او را دارد و جائز نیست، و در غیر این صورت اگر با اذن قبلی خود او باشد و یا نجات نفس محترمی متوقف بر آن عضو مورد نیاز باشد، اشکال ندارد.

 

 حضرت آیت الله العظمی بهجت (حفظه الله تعالی):

نمیتوان

 

حضرت آیت الله العظمی تبریزی (حفظه الله تعالی):

جدا نمودن اعضایی که قوام حیات به آنها است از بدن مسلمان جایز نیست. چه در حال حیات و چه بعد از مرگ، گرچه خود او راضی باشد. و در غیر آن از اعضاء، جدا نمودن آنها از بدن مسلمان بنابر احتیاط جایز نیست امّا از بدن کافر مانعی ندارد.

 

حضرت آیت الله العظمی سیستانی(حفظه الله تعالی):

جائز نیست و در حکم قتل نفس است.

 

حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (حفظه الله تعالی):

خیر، جائز نیست و وصیت مذکور باطل است.

 

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی(حفظه الله تعالی):

قبل از مرگ او جایز نیست و در بعض موارد که سبب تسریع مرگ بیمار شود و مرگ او مستند به آن شود، تبعات خاص خود را دارد[1] بلکه اگر موجب سرعت مرگ نشود، باز هم تبعات خاص خود را دارد.[2] بله بعد از مرگ او در صورتی که حیات نفس محترمه موقوف به پیوند باشد، اشکال ندارد.

 

حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (حفظه الله تعالی):

خیر.

 

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (حفظه الله تعالی):

درصورتی که مرگ مغزی قطعی باشد و هیچ گونه احتمال بازگشت در آن وجود نداشته باشد، برداشتن اعضاء برای نجات بیمارانی که جانشان در خطر است، مانعی ندارد.

 

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی (حفظه الله تعالی):

در صورتی که فرد دچار مرگ مغزی شده، اگر متخصصین، مرگ قطعی او را تایید کنند، می توان اعضای او را قطع و به بیماران پیوند بزنند. ولی اگر وصیت نکرده است، این کار باید با اذن و برنامه از طرف فقیه انجام شود.

 

حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی (حفظه الله تعالی):

در فرض سؤال جائز نیست. [3]

 

برای اطلاع از احکام کامل همین موضوع (فیلم سخنرانی استاد)  اینجا را کلیک نمایید

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[1] مثلاً قلب را بردارند، میمیرد؛ پس جایز نیست

[2] مثلاً دست او را بردارند، باز حرام است و باید دیه بدهند

[3] منهاج الصالحین، ج1، مستحدثات المسائل،  فصل 19، احکام الترقیع، ص 426، م  61 و 62 –  المسائل المنتخبه، ص 309، م 61 و 62 –  استفتائات آیت الله سیستانی، ویژه نمایندگان، دفتر قم، ص 203 و 204    اجوبة الاستفتائات، ص 308 و 309، س 1287 و 1292   –  سایت استانها، ویژه نمایندگان، بخش سوالات نمایندگی ها ، شماره استفتاء: 484000 و استفتاء: 483999  –  استفتاء خصوصی کتبی از مراجع معظم تقلید   موسسه فقهی تحقیقات و استفتائات واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهرا (سلام الله علیها)، قم، مجموعه احکام 15، ص 43


مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید