منو

دوشنبه, 27 دی 1400 - Mon 01 17 2022

A+ A A-

قرارداد و انواع و ارکان بیمه [بیمه] (بمناسبت 13 آذر ماه، روز بیمه)

"قرار داد بیمه"

توضیح بیمه:

بيمه قراردادى است كه طبق آن بيمه ‏گذار (بيمه شونده) متعهد می شود ماهانه، يا سالانه و يا يكباره مبلغ معينى به بيمه‏ گر (بيمه كننده) بپردازد و در مقابل آن، بيمه گر متعهد می ‏شود كه به بيمه گذار يا شخص ثالثى كه در قرارداد بيمه معين و قرارداد به نفع او منعقد شده است، مبلغى پول يا پرداختى ثابتى و هر عوض مالى ديگرى، در صورت وقوع حادثه‏اى، يا ضررى كه در قرارداد بدان تصريح شده است، بپردازد.

 

انواع بیمه

مسأله:

بيمه انواعى دارد از آن جمله:

1) بيمه اشخاص در برابر مرگ، بيمارى و يا حوادث ديگر.

2) بيمه اموال :مانند اتومبيل، هواپيما و كشتى در برابر خطر آتش سوزى، غرق شدن و سرقت و مانند آنها.

بيمه تقسيمات ديگرى دارد كه احكام شرعى آن تفاوتى با موارد مذكور ندارد، لذا نيازى به ذكر آنها نيست.

 

 

ارکان بیمه

مسأله:

قرارداد بيمه داراى چند ركن است:

1 و 2 ايجاب و قبول از سوى بيمه ‏گذار و بيمه ‏گر، كه در آن هر گفتار يا نوشتار و مشابه آن بر آنها دلالت كند، كافى است.

3) تعيين مورد بيمه شده، چه شخص باشد و چه مال.

4) تعیین آغاز و پايان مدت قرارداد بيمه.

 

مسأله:

در قرارداد بيمه، عاملِ خطر و زيان، (مانند آتش سوزى، سرقت، غرق، بيمارى، مرگ و مانند آن) و همچنين اقساط ماهانه يا سالانه بيمه ـ در صورتى كه پرداخت آن قسطى باشد ـ بايد مشخص شود.

 

مسأله:

در طرفين قرارداد بيمه، بلوغ، عقل، قصد، اختيار و عدم محجوريت ـ بر اثر سفه يا ورشكستگى ـ شرط است و در صورتى كه طرفين يا يكى از آنها نابالغ، ديوانه، مجبور و يا محجور عليه، باشند، يا قصد جدى نداشته باشند، قرارداد صحيح نيست.

 

مسأله:

قرارداد بيمه از عقدهاى لازم به شمار می رود و جز با رضايت طرفين قابل فسخ نيست.

البته اگر در قرارداد شرط كنند كه بيمه ‏گذار يا بيمه ‏گر و يا هر دو اجازه فسخ داشته باشند، طبق اين شرط فسخ جايز است.

 

مسأله:

در صورتى كه بيمه‏ گر به تعهدات خود عمل نكند، بيمه‏ گذار می تواند ـ با رجوع به حاكم شرع، يا غير او ـ او را ملزم به اجراى تعهداتش كند. همچنين می تواند قرارداد را فسخ نمايد و خواستار بازگرداندن مبلغ پرداخت شده به عنوان حقّ بيمه شود.

 

مسأله:

در صورتى كه در قرارداد بيمه معين شده باشد كه بيمه‏ گذار مبلغى را به عنوان حقّ بيمه به اقساط بپردازد. و او در اجراى اين تعهد چه از نظر مقدار و چه از نظر زمانِ پرداخت، تخلف كند، بر بيمه‏ گر واجب نيست كه به تعهد خود در پرداخت مبلغى معين به هنگام بروز حادثه و ضرر معين، عمل نمايد و بيمه ‏گذار نيز نمی ‏تواند خواستار بازگرداندن حقّ بيمه پرداخت شده، گردد.

 

مسأله:

در بيمه مدّت به خصوصى شرط نيست، بلكه تابع توافق طرفين قرارداد يعنى بيمه‏ گذار و بيمه ‏گر است.

 

مسأله:

اگر عدّه‏ اى با سرمايه ‏اى كه از اموال مشترك خويش فراهم آورده ‏اند، شركتى تأسيس كنند و هر يك از آنان ضمن قراردادِ شركت، بر ديگران شرط كند كه در صورت وقوع حادثه ‏اى نسبت به شخص خود و يا اموالش ـ كه نوع آن را طى شرط معين می كند ـ شركت موظف به جبران خسارات وارده به او از سرمايه شركت يا سود آن باشد، مادام كه قرارداد باقى است، واجب است به اين شرط عمل شود.

 

 برای اطلاع از احکام بیمه مطابق با فتاوای مراجع معظم تقلید اینجا را کلیک نمایید

 


مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید